Pages

.

{ VIDEO } Božićne zvjezdice s cimetom


Kao svake godine, i ove je prosinac mjesec koji najbrže leti. Još malo i eto nam Božića, a vjerujem da ovaj recept stiže u pravi čas i da ga stignete uvrstiti na svoju blagdansku to-do listu.
Godinama radim nešto slično svake blagdane, a to su orahovi prutići, naš najdraži blagdanski kolačić. Radim ih na malo drukčiiji način (bjelanjke ne tučem u snijeg) i s orasima i rumom, dok je kod zvjezdica priprema malo drugačija, a zvijezda recepta je cimet. Radila sam ih s bademima, a možete i s lješnjacima.



U nastavku možete pogledati video recept kojeg sam vam snimila, ili na youtube kanalu.


1.     Bademe sitno sameljite.
2.     Bjelanjke izmiksajte u čvrsti snijeg s prstohvatom soli. Odvojite tri pune žlice na stranu, za premaz. U ostatak smjese umiksajte šećer u prahu pa dodajte mljevene bademe, cimet šećer, cimet i vanilin šećer. Sve dobro izmješajte. Smjesa će biti ljepljiva, no lako ćete ju razvaljati između folije ili na šećeru. Zamotajte ju u prozirnu foliju i stavite u hladnjak na sat vremena.
3.     Na podlogu ili stol posipajte šećer u prahu i na tome razvaljajte smjesu. Smjesu možete staviti i između dvije prozirne folije pa tako razvaljati. Izrezivačem za kekse u obliku zvjezde vadite oblike (ako vam se lijepi, uronite ga u šećer u prahu). Slažite zvjezdice na veliki plehza pečenje na kojeg ste stavili papir za pečenje.
4.     Ostatak snijega od bjelanjaka premažite po svakoj zvjezdici. To možete učiniti kistom, nožićem ili žličicom.
5.     Zvjezdice pecite 15-ak minuta na 125C.
reade more... Résuméabuiyad

{ Video } Orahnjača


Ima li išta ljepše od mirisne orahnjače za blagdane? Orahnjača mi je jedan od omiljenih kolača koji me podsjeća na baku i djetinjstvo. Kolače koji nas vežu uz lijepe uspomene imamo tendenciju stavljati visoko na listu omiljenih.
Postoje li pravila za izradu ovog finog, blagdanskog klasika? Vjeujem da mnogi od vas imate svoje recepte kojih se držite, a za mene ima jedan zapisan u bilježnici kojeg najčešće slijedim.
Što se mene tiče, pravila za izradu orahnjače su sljedeća: tijesto mora biti meko kad ga zamijesite, kasnije ćete ga doraditi brašnom. Inače je to pravilo kojeg se držim pri izradi slatkih tijesta (orahnjača/makovnjača, kuglof, slatki kruh itd.). Drugo pravilo je da mora biti mirisna, što za mene znači bogata rumom i citrusnom koricom te grožđicama. Obično dio oraha sameljem na fino, a dio ugrubo. Grožđice prethodno možete natopiti u rumu. Kada govorimo o kvascu, moja je baka orahnjaču uvijek radila s kockom svježeg, a ja pak uvijek koristim Dolcela suhi kvasac u vrećici i vjerujem da ispadne jednako dobro, barem ja ne primjećujem razliku. Ovakvim tijestima uvijek dajte dovoljno vremena da narastu, zato ih držite pokrivene i na toplom. Volim ih staviti u lagano ugrijanu pećnicu, tijesta vole toplinu. Odnosno kvasac ju voli. Sljedeći imperativ je sočan nadjev. Ovaj put sam stavila med i malo cimeta (što moja baka nikad nije stavljala). I na kraju, ako ne želite da vam se gornji dio tijesta odvaja od nadjeva, vruću, tek pečenu orahnjaču okrenite naopačke i pustite da se tako ohladi (što sam ja ovdje zaboravila jer smo snimali video i bila sam na sto strana i sto muka) 😅


U nastavku pogledajte video recept (ili na ovom linku).


Tijesto:
Nadjev:
  • 400 g oraha
  • 150 g šećera
  • 1 Dolcela bourbon vanilija šećer (otkad imaju bourbon, samo taj koristim, ali može i klasični vanilin šećer)
  • naribana korica 1/2 limuna (ili naranče)
  • malo cimeta
  • 200 ml mlijeka
  • 2 žlice meda
  • 100 g grožđica
  • rum (ja stavim malo više od pola one male čašice za rakiju, vidjet ćete u videu, to mi je uvijek mjerica) ili ako ne želite koristiti alkohol, stavite 2 vrećice Dolcela rum šećera
1. Prvo mijesimo mirisno tijesto. Svi sastojci neka budu sobne temperature (jaja i vrhnje prethodno izvadite iz hladnjaka). Brašno, kvasac, sol, limunovu koricu i šećer pomiješamo pa dodamo toplo (ne kipuće!) mlijeko koje smo otopili s maslacem i pustili da se prohladi na sobnu temp. Zatim dodamo jaja, žumanjke i vrhnje. Sve zajedno dobro umijesimo, pokrijemo i pustimo da narasta na toplom sat- sat i pol. Zatim tijesto premijesimo na pobrašnjeloj površini.
2. Orahe sameljemo, pomiješamo s cimetom, vanilin šećerom i šećerom, grožđicama, naribanom limunovom koricom. Dodamo im kipuće mlijeko, med i rum, sve dobro izmješamo.
3. Tijesto razvaljamo na debljinu oko pola cm u pravokutnik veličine otprilike 20 x 30 cm (veličina pleha u kojemu ih možemo peći). Bogato premažemo nadjevom i zarolamo. Složimo obje štruce u namašćeni pleh (ili u pleh stavimo papir za pečenje).
4. Pećnicu prethodno ugrijemo na 180 C. Orahnjače pečemo 40-50 min. Vruće orahnjače posipamo šećerom u prahu. Kad se ohlade, režemo na šnite.
Dobar tek i sretni blagdani!


reade more... Résuméabuiyad

Stollen - božićni voćni kruh


Stollen je tradicionalni njemački božićni kolač. Kod nas postoji nešto slično - biskupski kruh, ali se ne mijesi s kvascem, više je to biskvit. Onda opet, mi imamo božićni kuglof koji se može raditi s kvascem, u Italiji imaju panettone, tako da - shvatili ste, sve su to varijacije na temu, samo što se tijesto oblikuje u različite oblike. Wikipedia kaže kako je najpoznatiji stollen onaj iz Dresdena, gdje se svakog Božića održava Stollenfest.


U svakom slučaju, stollen je specifičan po svom obliku, a kako se oblikuje možete pogledati u ovom videu. Vrlo često se u njega stavlja marcipan, ja sam ga u ovom receptu izostavila jer doma imam nekog tko ne voli marcipan :D Tijesto je bogato, napravljeno od bašna, maslaca, mlijeka i jaja, a meni je osobno najbolja kombinacija suhog voća grožđice i kandirana narančina (ili limunova) korica, a ovdje sam dodala i malo brusnica. Rum je obavezan :) Ovaj kruh je sočan, mirisan i divno izgleda na blagdanskom stolu! Dobar sloj šećera u prahu čuva ga od isušivanja, a u nastavku vam donosim recept s kojim nećete pogriješiti i dobit ćete zaista mekan i mirisan kruh!


Premaz:
1. Pomiješajte brašno, vanilin šećer, kvasac i sol. Jaje neka bude na sobnoj temperaturi. Mlijeko, med i maslac zajedno rastopite pa pustite da se ohladi na sobnu temperaturu, zatim dodajte mješavini brašna skupa s jajetom. Tekući sastojci nikada ne smiju biti vrući jer će "ubiti" kvasac. Najbolje je da za dizana tijesta svi sastojci budu sobne temperature. Zamijesite mekano tijesto, ono mora biti mekše. Pokrijte ga i ostavite da se udvostruči na toplom.
2. Suho voće pomiješajte i prelijte rumom pa pustite da odstoji sat-dva. Prije dodavanja tijestu, možete sve zajedno zagrijati minutu u mikrovalnoj pećnici. Suho voće je potrebno ocijediti od ruma pa umiješati u tijesto.
3. Tijesto premijesite na lagano pobrašnjeloj podlozi i dodajte mu suho voće koje je odstajalo u rumu. Zamijesite i oblikujte u klasični oblik Stollena. U ovom videu možete vidjeti kako se stollen oblikuje, samo što sam ja izostavila marcipan. Premjestite ga u pleh za pečenje na pek papir.
4. Pećnicu prethodno ugrijte na 180 C. Stollen pecite 20-25 min.
5. Za to vrijeme napravite premaz: otopite maslac. Vrući stollen dobro premažite maslacem i posipajte šećerom u prahu sa svih strana. Nakon 5-10 minuta posipajte ga drugi put.
Opcija: nakon premazivanja maslacem, stollen možete premazati i džemom od marelice pa posipati šećerom u prahu. Dvostruki sloj šećera u prahu čuva kruh od isušivanja.
reade more... Résuméabuiyad

{ Video } Blagdanski ukrasi od fondanta - snjegović


Na instagramu nam je završilo darivanje čija je tema izrada prigodnih figurica za torte od fondanta. Ne znam koliko vas je radilo s ovom smjesom, ali ako imate želju probati ili tražite ultra jednostavan način za dobivanje fondanta, mogu preporučiti Dolcelinu smjesu. Mene je iznenadila i oduševila na prvu i nikada nisam lakše napravila fondant. Ovoj smjesi samo trebate dodati nekoliko žlica vode i umijesiti ju, to je čitava mudrost.
Ovih sam se dana igrala blagdanskim figuricama i snimila vam video kako na vrlo jednostavan način napraviti ovog snjegovića, koristeći samo noić i čačkalicu. Što je posebno korisno početnicima :) Dakle, ne trebaju vam nikakvi posebni alati za fondant, a možete dobiti lijepi ukras za tematsku tortu.


reade more... Résuméabuiyad

Torta od lješnjaka


Hoćete li raditi kolače za blagdane, imate li već plan za svoj slatki stol? Danas vam donosim recept koji može poslužiti za božićni ili novogodišnji stol – torta od lješnjaka s kremom od vanilije i čokolade. S ovakvim spojem okusa jednostavno ne možete pogriješiti.


Kolače s lješnjacima i općenito orašastim plodovima imamo naviku vezati uz blagdanske recepte. Ove kore su nešto poput dacquoise kora, napravljene su bez brašna, uz dodatak maaalo Gussnela (daje nježniju teksturu od brašna), a radim ih po receptu Marry Berry (znate o kome se radi ako ste gledali The Great British Bake off), uz neke male izmjene. Većinu torte čini krema od vanilije u koju nisam stavljala maslac, već tučeno vrhnje za šlag. Često to radim, takve su kreme nešto laganije i nekako mi više idu uz ovakve kore. Naravno, nisam mogla izdržati da ne dodam malo čokolade u ovakav kolač. U donjem dijelu torte pronaći ćete tanki, polu-kremasti i polu-hrskavi sloj čokolade, odnosno čokoladni ganache u omjeru 1:1 (čokolada: slatko vrhnje) i idealan za mazanje na ove kore.


Kora:
  • 250 g lješnjaka
  • 300 g šećera
  • prstohvat soli
  • 25 g DolcelaGussnela
  • 6 bjelanjaka
Krema:

Čokoladni ganache:
  • 100 g tamne čokolade
  • 50 ml slatkog vrhnja
  • 1 žlica ruma
  • prstohvat soli

1. Lješnjake popržite (obično to učinim na tavi) i ogulite pa ih sameljite i pomiješajte s Gussnelom. Bjelanjke izmiksajte u čvrsti snijeg, postepeno dodavajući šećer. Dodajte i malo soli. Na kraju špatulom ili kuhačom umiješajte mljevene lješnjake s Gussnelom.
2. Na veliki pleh (iz pećnice, dimenzija cca 30 x 40 cm) stavite papir za pečenje. Po njemu ravnomjerno namažite smjesu od bjelanjaka i lješnjaka. Pecite na 180C 15-20 min. Izvadite i ostavite da se kora ohladi pa ju prerežite uzdužno na 3 jednaka dijela.
3. Za kremu od vanilije zakuhajte mlijeko. Žumanjke pjenasto izmiksajte sa šećerom i vanilija bourbon šećerom i dodajte im malo vrućeg mlijeka kako biste ih temperirali. Zatim umiksajte Gussnel. Sada ovu smjesu polagano ulijte u vrelo mlijeko, miješajući pjenjačom, i kuhajte koju minutu na vatri dok ne zgusne poput pudinga. Uklonite s vatre, pokrijte površinu prozirnom folijom kako se ne bi napravila korica i ostavite da se ohladi. Kad se smjesa ohladila, još jednom ju razradite mikserom. Vrhnje za šlag umutite u šlag i umiksajte u smjesu od žumanjaka.
4. Za čokoladni ganache ugrijte slatko vrhnje (uklonite ga s vatre malo prije nego što provrije, bolje da nije skroz vrelo jer bi moglo „pofuriti“ čokoladu) pa u vruće umiješajte čokoladu natrganu na kockice, rum i prstohvat soli. Dobro izmješajte i pustite da se ohladi na sobnu temperaturu.
5. Idemo na slaganje torte: na tacnu za posluživanje ide prva kora, na nju namažite čokoladni ganache. Na to ide druga kora i na nju polovica kreme od vanilije. Zatim 3. kora i na kraju ostatak kreme od vanilije, kojom premažite i stranice torte i ukrasite, jer će vam je ostati. Možete ukrasiti lješnjacima.
6. Najbolje je da torta odstoji u hladnjaku preko noći, da kore „opuste“ i upiju kremu, tada će se dati rezati na lijepe kriške.
U slast!
reade more... Résuméabuiyad

Torta od čokolade i naranče


Dobar dan, eto me nakon podužeg izbivanja natrag (konačno su nam gotovi neki radovi doma), s nekim novim planovima i idejama, a stiže nam i blagdansko vrijeme pa očekujte nove recepte i materijal na blogu, facebooku i instagramu :)
Danas vam donosim jednu fenomenalnu tortu koju sam radila za proslavicu i kojom smo oduševljeni. Recept možete napraviti i u obliku kolača pa ga rezati na kocke. Odličan je upravo za zimsko vrijeme jer kombinira čokoladu i naranču, a svi su okusi lijepo izbalansirani i naranča ne dominira previše. Mislim da mogu reći da će ova torta oduševiti svakoga. Ako ju isprobate, javite mi dojmove! :)


Biskvit:
Mousse krema od naranče:
Žele od naranče:
Ukrašavanje: 
  • 200 ml vrhnja za šlag
  • naranča
  • čokolada
1. Biskvit: jaja pjenasto izmiksajte sa šećerom pa dodajte čokoladu koju ste rastopili s maslacem na laganoj vatri ili pari. Zatim dodajte mlijeko i na kraju pomiješano brašno s kakaom i praškom za pecivo. Izmiksajte i ravnomjerno izlijte u okrugli kalup promjera 26 cm. Pećnicu prethodno zagrijte na 180C. Biskvit pecite 20 min. pa izvadite da se ohladi.
2. Mousse od naranče: Pjenasto izmiksajte jaja sa šećerom pa dodajte ocijeđeni narančin sok i naribanu narančinu koricu. Stavite smjesu u zdjelicu koju ste stavili povrh lončića s vrelom vodom i kuhajte na pari miješajući dok se ne zgusne. U kremi ne bi trebalo biti grudica, to znači da su se jaja zgrušala, odnosno skuhala. Možete ih kuhati i direktno na vatri, ali smanjite na najslabije i pazite jer će se krema u tom slučaju brzo zgusnuti. Zatim ju uklonite s vatre i umiješajte maslac. Kremu je najbolje odmah staviti u posudu s hladnom vodom kako bi se zaustavilo kuhanje i što prije ohladila. 
3. Vrhnje izmiksajte u šlag i zatim izmiksajte s ohlađenom kremom od naranče. Na kraju, želatinu iz vrećice pripremite prema uputi s vrećice i umiksajte u kremu. Pustite ju u hladnjaku 5 min. da se malo stegne.
4. Za to vrijeme zamiješajte žele od naranče: veći dio đusa od naranče pomiješajte sa šećerom i stavite kuhati. U ostatku đusa pjenjačom razmutite Gussnel pa dodajte soku koji se kuha. Miješajte dok ne zgusne.
5. Slaganje torte: na pladanj za posluživanje stavite biskvit. Biskvit je sočan, ali ga možete dodatno politi s malo narančinog soka ili toplog mlijeka. Na biskvit premažite mousse od naranče. Najbolje je to učiniti tako da premažete većim dijelom kreme, a malo kreme stavite u vrećicu s okruglim nastavkom i istisnete po rubu. Tako ćete dobiti ogradicu unutar koje ravnomjerno rasporedite žele. Žele je dobro ostaviti barem 5 min. da se prohladi prije nego ga mažete, i zbog mousse kreme  na koju ga stavljate, i zbog toga da nije tekuć. Na kraju tortu premažite šlagom. Možete ju posipati čokoladom i ukrasiti kriškama naranče.
6. Tortu je najbolje ostaviti preko noći u hladnjaku pa sutradan rezati.



reade more... Résuméabuiyad

Keksi s džemom od bundeve


Ovi keksi u SAD-u se popularno zovu thumbprint cookies i osobito su popularni za blagdane. No, odlično će se uklopiti uz šalicu kave kao svakodnevna slastica. Ime su dobili zbog načina izrade: u sredini kuglice koje oblikujemo od tijesta palcem utisnemo rupicu, koja se zatim puni džemom ili čokoladnim namazom.
S obzirom da smo već pošteno zakoračili u listopad, pravi jesenski mjesec bundeva i  kestena, keksi su usklađeni s temom. Isprobala sam novi proizvod, Podravka džem od bundeve. Radi se o slatkoj bundevi butternut koju mi popularno zovemo puterica, za koju mogu reći da mi je jedna od najdražih namirnica. Od nje najčešće pripremam kremaste juhe i pečem ju kao prilog umjesto krumpira. S obzirom da je puterica slatkasta, odlična je i u desertima. referirat ću se opet na SAD, jer tamo dosta koriste bundevu u kuhinji, naročito u kolačima poput browniesa (čega, recimo, nisam ljubitelj), a u listopadu, mjesecu Halloweena, bundeva definitivno vlada internetom i blogovima. Eto je i ovdje J Da se vratim na džem – nije previše sladak i baš se lijepo osjeti okus bundeve puterice. Odličan je za ovakvo slatko tijesto od maslaca jer mu lijepo balansira okus. Mislim da bi bio odličan i u nekom slanom jelu, moram još malo razmisliti kako bih ga iskoristila. Koji se okusi najbolje slažu s bundevom? Cimet i orasi.


-Za 2 pleha dimenzija 35 x 40 cm-

1. Maslac kremasto izmiksajte sa šećerom, vanilija šećerom i cimet šećerom. Dodajte prstohvat soli, umiksajte jaje i na kraju dodajte brašno. Zamijesite tijesto, zamotajte ga u prozirnu foliju i ostavite u hladnjaku sat vremena.
2. Plehove obložite papirom za pečenje. Pećnicu uključite na 180C.
3. Od ohlađenog tijesta otkidajte kuglice i slažite ih na pleh. Ukoliko koristite orahe, prethodno ih sitno nasjeckajte i kuglice tijesta uvaljajte u sjeckane orahe. Zatim svaku kuglicu lagano pritisnite palcem u sredini kako biste dobili udubinu (možete koristiti i dršku kuhače, umočite ju prethodno u brašno).
4. Kekse je najlakše puniti tako da nekoliko žlica džema izmješate u zdjelici kako biste ga malo razradili, zatim njime napunite slastičarsku vrećicu ili običnu vrećicu za zamrzavanje kojoj na vrhu odrežete rupicu. Tako punite udubinu u svakom keksu.
5. Pecite ih 15 min.
reade more... Résuméabuiyad

Kako organizirati kuhinju?


Kao osoba koja 6 godina piše kulinarski blog o kolačima, ne moram osobitno napominjati koliko mi je važna kuhinja. Kuhinja je zbilja srce našeg doma i u njoj provodim najviše vremena. No, ne morate kuhati svakodnevno niti biti fascinirani kuhanjem da biste cijenili važnost dobro posložene, uređene i organizirane kuhinje. Bilo da ste jedni od onih koji provode mnogo ili malo vremena u ovom prostoru, cijenit ćete i raznovrsan kuhinjski pribor i onih nekoliko žlica i špatula koje vam trebaju.


S obzirom da smo muž i ja trenutno u procesu izrade nove kuhinje, mislim da je dobro vrijeme za post o organizaciji iste. Ključ svake kuhinje, velike i male, jest dobra organizacija. Ne znam za vas, ali ja sam opsjednuta staklenkama, posudama i inim organizatorima za kuhinjski pribor. U lijepim staklenkama i najobičnija tjestenina i riža dobro izgledaju kad se stave na policu, a dodajte još tome kakvu zgodnu naljepnicu kojom ćete označiti sadržaj staklenke. Meni su super naljepnice koje imitiraju ploču za pisanje kredom i za koje možete kupiti tzv. tekuću kredu (odnosno kredu u flomasteru) te njome pisati po naljepnicama. Radi uštede prostora (pogotovo ako raspolažete manjom kuhinjom), savjetujem da uvijek birate visoke gornje kuhinjske elemente, gotovo do stropa te da iskoristite prostor za pohranu i na neočekivanim mjestima. Primjerice, ukoliko imate kutni element u kuhinji, u brojnim trgovinama danas postoje odlična rješenja za iskorištavanje kutnog dijela kao elementa u kojemu stoji posuđe. Kod takvih se elemenata (najčešće u kuhinjama L oblika) nalazi uska razdjeljna letvica između jednog i drugog kraka L kuhinje, koja osigurava dovoljan razmak između dva kraka kako bi se ladice mogle nesmetano otvarati. Iza takve letvice obično je neiskorišteni prostor kojeg također možete iskoristiti umetanjem, recimo, stalka za butelje. Ja sam ljubitelj i otvorenih polica na kojima možete posložiti staklenke sa začinima, grahoricama i žitaricama, pahuljicama za doručak, čajeve, lijepo posuđe i najljepše zdjelice koje imate. 



Prostor pored sudopera zauzmite ocjeđivačem za posuđe (ukoliko nemate dupli sudoper) koji ide u visinu (ja ga zovem ocjeđivačem na kat). Dobro je iskoristiti i zid, primjerice iznad sudopera, za vješanje kukica na koje možete objesiti nešto kuhinjskog pribora, ili pak zidnih stalaka za papirnate ubruse, jer time dobivate na radnoj plohi. Dobro iskoristite prostor ispod sudopera! Obično je to dio u koji možemo staviti  kante za smeće i složiti krpe i spužvice za suđe, deterdžente, folije, sredstva za čišćenje. Na unutarnju stranu vrata donjeg ormarića ispod sudopera možete objesiti police, kuke, košarice i organizatore u koje ćete smjestiti spužvice, vrećice za smeće i sredstva za čišćenje. Također, element koji je za mene gotovo obavezan u kuhinji je uski okomiti izvlačni element s košarom u kojoj stoje ulje, ocat, začini i slične potrepštine za kuhanje, a koji se najčešće nalazi pored ploče za kuhanje / pećnice. Kod ladica sam se pri planiranju kuhinje vodila ovom formulom: po tri ladice u donjim elementima, gornje su niske, srednje su nešto veće dubine, a najdonje su duboke i u njima stoje lonci, tave i posude za pečenje. Također postoji i opcija izvlačne ladice unutar veće ladice, koja je super za uštedu prostora. U gornjim niskim ladicama uvijek mi stoji pribor za jelo i kuhanje, a najbolje ga je posložiti u organizatore za pribor koji se umetnu u ladicu (ljubitelj sam onih drvenih pregradnih organizatora jer su mi ljepši od plastičnih). Eh da, kad smo već kod ladica, dobro je imati i jednu usku odmah ispod pećnice, u koju možete staviti plehove za pečenje. Odlična ideja kako za donje, tako i za gornje elemente koja je meni puno pomogla s organizacijom kuhinjskog pribora su umetci za police koji se postave u policu kako bi se dobilo više mjesta za odlaganje čaša i zdjela. Isto tako, korisni su i okrugli držači tanjura koje možete staviti u ovakve elemente. U pravilu, najteži kuhinjski pribor dobro je držati u donjim elementima bliže podu, a zdjelice i čaše obično smještamo u gornje elemente.

Nadam se da ćete ovdje pronaći nešto korisnih ideja!

reade more... Résuméabuiyad

Jednostavan kolač od jabuka


Jesen mi je najmirisnije godišnje doba. Najviše volim kada miriše na cimet i jabuke, a nije mi mrska ni aroma bundeve, kestena i kuhanog vina. Iako je kalendarski još uvijek ljeto, meni je jesen od onog trena od kada sandale zamijenitm tenisicama ili cipelama. A to se dogodilo još pred koji tjedan.
Rujan je pravo vrijeme da se krene s jabukama u kolačima. Zato vam danas donosim jedan jednostavan kolač kojeg s guštom možete staviti na stol vikendom ili poslužiti uz kavu. Za njega vam nije potreban ni mikser, dovoljna je pjenjača. Izvorni recept je Natašin i možete ga pogledati na njezinom blogu.
Načinom izrade pomalo podsjeća na crumlbe i razne američke / engleske pite koje se peku u posudama poput složenaca, no izrada je ipak nešto drukčija. Biskvit kao da je zapravo odijeljen u dva sastavna dijela, od kojih se svaki slaže posebno.

Biskvit:
Nadjev:
Preljev:
  • 1 jaje
  • 100 ml ulja
  • 250 ml mlijeka
Premaz:
1. Za biskvit pomiješajte sve navedene suhe sastojke.
2. Za nadjev naribajte oguljene jabuke i pomiješajte ih s cimet šećerom i vanilin šećerom.
3. Za premaz umutite jaje s uljem i mlijekom.
4. Slaganje: pleh dimenzija 20 x 30 cm namastite i posipajte brašnom. Mješavinu koju ste napravili za biskvit podijelite na 3 jednaka dijela i po dnu pleha ravnomjerno žlicom posipajte 1/3 mješavine. Po tome rasporedite 1/3 nadjeva od jabuka. Zatim stavite polovinu mješavine za biskvit pa polovinu nadjeva od jabuka. Ponovite i posipajte zadnjim dijelom mješavine za biskvit i zadnjim jabukama.
5. Na jabuke prelijte preljev.
6. Pecite 1 h na 180C.
7. Kad se kolač prohladi, premažite ga šlagom kojeg ste umutli od vrhnja za šlag.
8. Posipajte listićima badema i ostavite da se ohladi nekoliko sati u hladnjaku.
9. Narežite na kocke i poslužite.
reade more... Résuméabuiyad

Paris - Brest


Paris – Brest je desert francuskog porijekla, nastao početkom 20. stoljeća. Tijesto je potpuno isto kao ono za princes krafne koje se često mogu vidjeti na našim stolovima, a tradicionalno je krema nešto drukčija. Klasična krema koja se radi za ovaj kolač u principu je kuhana krema od vanilije u koju se dodaje pasta od karameliziranih lješnjaka i / ili badema. U nekim se zemljama takva pasta može kupiti gotova, kod nas ju još nisam vidjela u supermarketima, ali nije ju suviše komplicirano za napraviti. Potrebno je karamelizirati bademe i lješnjake pa ih samljeti u multipaktiku dok se ne pretvore u pastu. Površina tijesta premazuje se jajetom i posipa listićima badema prije pečenja.


Kada sam birala koje bih Dolcela deserte isprobala, zanimalo me kako ispadnu i kakvog su okusa njihovi princes uštipci. Zato sam s mješavinom za tijesto i kremu odlučila isprobati ovu formu deserta umjesto princeza. Ukoliko vam trebaju princes krafne za neku posebnu prigodu, a niste ih nikada radili, ili nemate vremena, definitivno mogu preporučiti ovu Dolcela mješavinu, jer će vam tijesto garantirano uspjeti (mnogi imaju strah od neuspjeha tijesta za princes krafne). Iako imam provjeren recept prema kojemu ih uvijek radim i s kojim nema straha, ovo je dobra alternativa, a znatiželja me natjerala da ju isprobam i mogu reći da sam zadovoljna.


Tijesto:
Krema:
  • 600 ml mlijeka
  • 60 g šećera
Po želji: 1 Dolcela šlag hit

Za premazivanje:

1. U Dolcela mješavinu za tijesto dodajte ulje i toplu vodu, izmiksajte. Zatim umiksajte jedno po jedno jaje.
2. Veliki pleh za pečenje obložite papirom za pečenje. Na njemu si nacrtajte krug promjera 20 cm. Tijesto stavite u slastičarsku vrećicu s okruglim nastavkom i istisnite po ocrtanom krugu. Zatim istisnite još jednu stranu unutar kruga te na spoju ta dva kruga istisnite treći red tijesta.
3. Jedno jaje umutite i njime premažite tijesto pa posipajte listićima badema. Pecite 35 min. na 200 C. Izvadite i pustite da se ohladi, zatim prerežite vijenac na pola.
4. Za kremu, izmiksajte Dolcela mješavinu za kremu sa mlijekom i šećerom. Stavite u slastičarsku vrećicu sa zvjezdastim nastavkom i istisnite po donjoj polovici vijenca. Možete istiskivati zvjezdaste hrpice, trakice, što god. U ovom trenutku na kremu možete dodati i šlag.
5. Poklopite gornjim dijelom vijenca, posipajte šećerom u prahu i poslužite.
reade more... Résuméabuiyad

Tiramisu rolada


Tko ne voli rolade? Jednostavne su za pripremu,a mogu se pretvoriti od najjednostavnijeg deserta uz kavu (poput biskvitne rolade s pekmezom) u raskošan kolač (poput božićnog panja). Ako volite tiramisu, onda je ovo recept za vas. Pripremu sam dodatno pojednostavnila koristeći Dolcelinu kremu za tiramisu, proizvod kojeg sam nedavno prvi put isprobala i mogu reći da mi se sviđa. Dakako da se originalni tiramisu radi od kreme s jajima kuhanima na pari i nezamjenjivog mascarponea, no ovo je brza inačica za dane kada nemate mnogo vremena, ili pak za one koji strahuju od neuspjeha tiramisu kreme jer Dolcela garantira uspjeh u pripremi slastica :) U svakom slučaju, vrijedi isprobati!


Biskvit:

Krema:
1. Žumanjke izmiksajte sa polovicom šećera, a bjelanjke umiksajte u čvrsti snijeg s drugom polovicom šećera i prstohvatom soli. Zatim bjelanjke kuhačom, pjenjačom ili špatulom dodajte žumanjcima i umiješajte. Na kraju umiješajte oštro braštno. Biskvit rasporedite na veliki četvrtasti pleh (onaj kojeg dobijete s pećnicom) na kojeg ste stavili papir za pečenje i pecite 10 min. u prethodno ugrijanoj pećnici na 200C. Vrući biskvit zajedno s papirom za pečenje izvadite iz pleha i zarolajte ga (nemojte ga odljepljivati od papira, već zajedno zarolajte). Ako krenete rolati od dulje stranice pravokutnog biskvita, dobit ćete dulji rolat. Zamotajte ga u krpu i pustite da se ohladi. U međuvremenu napravite kremu.
2. U 300 ml hladnog mlijeka razmutite prašak za Dolcela tiramisu kremu. Miksajte dok ne dobijete gustu smjesu (ali nemojte premiksati).
3. Skuhajte crnu kavu (ja radim instanticu) s Dolcela rum šećerom. Njome premažite ili poškropite biskvit kojega ste odmotali. U ovom trenutku ga možete i posipati kakao prahom. Na biskvit ravnomjerno namažite kremu (manji dio kreme ostavite za ukrašavanje) i zarolajte. Stavite ga na pladanj za serviranje i premažite ostatkom kreme te posipajte odozgo kakaom.
4. Pustite roladu neka se ohladi sat vremena pa poslužite.


reade more... Résuméabuiyad

Kolač sa sirom i (vinogradarskim) breskvama


Obožavam male vinogradarske breskve i uvijek iskoristim priliku za nešto slatko kada ih vidim na placu ili dobijem od nekoga. Ako mene pitate, ove male breskve puno su ukusnije i bolje od velike sorte, stoga sam upravo njih odlučila iskoristiti za kolač sada kad su na vrhuncu sezone.

U kolač ne ide brašno, već malo pšenične krupice i jako je sočan upravo zbog toga i svježeg sira. Umjesto bresaka možete koristiti i neko drugo sezonsko voće. Ovo je jedan od onih kolača koji se brzo pripremaju.

  • 4 žlice Podravka pšeničnog grisa
  • 1 žličica Dolcela praška za pecivo
  • 120 g šećera
  • 1 Dolcela vanilin šećer
  • 400 g svježeg sira
  • 3 jaja
  • malo fino naribane limunove korice
  • 130 g maslaca
  • 1 čep ruma
  • 350 g (vinogradarskih) bresaka
  • šećer u prahu za posipanje

1. Breskve operite i narežite na komadiće. Okrugli kalup promjera 26 cm namastite i obložite papirom za pečenje.
2. Jaja umutite sa šećerom i vanilin šećerom pa dodajte naribanu limunovu koricu, svježi sir, otopljeni maslac, rum, prašak za pecivo i gris. Sve zajedno umutite. Ravnomjerno rasporedite u kalup. Po vrhu posložite narezane breskvice.
3. Pećnicu prethodno ugrijte na 180C. Pecite oko 55 min.
4. Vrući kolač posipajte šećerom u prahu i kad se malo prohladi, narežite na kriške i poslužite.


reade more... Résuméabuiyad

Soparnik


Ovo je naš prvi soparnik. Rađen u našoj (relativno) novoj krušnoj peći, na koju se još uvijek privikavamo. Nije to jednostavno savladati i potrebno je dosta iskustva kako biste znali prilagoditi jačinu vatre određenom jelu. Po mom mišljenju, nema ukusnije hrane od one napravljene u krušnoj peći. Ili pod pekom :)
Istraživajući malo o soparniku, pronašla sam podatak kako je to jelo karakteristično za prostor nekadašnje srednjovjekovne poljičke knežije koja se prostirala na prostoru između rijeka Žrnovnice i Cetine, na jugu do mora, na sjeveru do Mosora. Na ovom linku možete pronaći više informacija. U osnovi je soparnik jednostavno jelo pripremljeno od namirnica koje možete pronaći u svakom domaćinstvu. Tradicionalno se pripremao u vrijeme posta.
Nisam stručnjak za soparnik i ovo je prvi put da smo ga radili pa ću podijeliti s vama recept po kojemu smo ga mi ispekli. Kao što vidite, rađen je u krušnoj peći, ali možete ga pripremiti i u pećnici.

Tijesto:

  • 500 g glatkog pšeničnog brašna
  • 1 žličica soli
  • 4 žlice ulja
  • 350 ml vode
Nadjev:
  • 1 kg svježe blitve
  • malo maslinovog ulja
  • sol
  • 50 g luka
  • 2 žlice sjeckanog peršina
Premaz:
  • maslinovo ulje
  • 3 režnja češnjaka
1. Tijesto za soparnik je poput vučenog tijesta za štrudle. Od navedenih sastojaka umijesite glatko tijesto, podijelite na dva dijela i pustite da malo odmori - nauljeno. Za to vrijeme pripremite nadjev. 
2. Svježu blitvu operite i narežite na trakice pa ju dobro posušite. Peršin i luk sitno nasjeckajte. Posolite, dodajte malo maslinovog ulja i izmješajte.
3. Na dobro pobrašnjeloj dasci razvaljajte jedan dio tijesta na tanko. Po njemu rasporedite nadjev. Razvaljajte na tanko i drugi dio tijesta i njime poklopite nadjev. Na par mjesta ga izbodite vilicom. Rubove tijesta arolajte prema gore i pritisnite prstima.
4. Pecite kratko u krušnoj peći, a ukoliko pečete u pećnici, pecite na 180C 35-40 min.
5. Vrući soparnik premažite maslinovim uljem i posipajte sitno nasjeckanim češnjakom. Režite na kriške i poslužite.
Dobar tek!
reade more... Résuméabuiyad

Lisnati džepići s vanilijom i šumskim voćem


Nakon ovih vrućina, danas napokon malo normalnije vrijeme i u skladu s time novi recept na blogu. I to čak recept za kojeg sam se usudila "zahajcati" pećnicu.
Uzela sam malu pauzu od bloga uslijed nekih drugih obaveza (koje nemaju veze s blogom i kolačima), a i uslijed ljeta kada me praktički i nema doma i nije mi baš do pečenja kolača. Rekla bih da se polako počinjem vraćati bloganju i slasticama. Tom prilikom pripremila sam nešto jednostavno i sezonski.
Kako bih si skratila vrijeme, za ovaj recept koristim kupovno i već razvaljano lisnato tijesto. Punjeno je kremom od vanilije i šumskim voćem - koristila sam svježe, ali jednako dobro je i zamrznuto od kojega možete napraviti umak i time ove "džepiće" učiniti još sočnijima.

1. Skuhajte kremu: mlijeko pomiješajte sa šećerom i vanilin šećerom i zakuhajte. Kad provrije, manji dio dodajte žumanjcima i izmiksajte. Žumanjcima dodajt ei prašak za puding ili Gussnel i izmješajte. Zatim sve prebacite u vrelo mlijeko i kuhajte miješajući pjenjačom na laganoj vatri dok ne zgusne. Pokrijte prozirnom folijom i ostavite da se ohladi. Kad se krema ohladila, razradite ju mikserom.
2. Lisnato tijesto razvaljajte (ako već nije kupljeno razvaljano) i izrežite na manje pravokutnike. Dva suprotna ruba pravokutnika možete narezati na trakice, a možete ostaviti samo oblik pravokutnika. Na sredinu svakog pravokutnika namažite kremu, a na kremu složite voće. Ako koristite samo jagode, narežite ih na ploškice. Zatim pravokutnik zatvorite sa svake strane i pritisnite prstima kako bi se mjesto gdje ste ga zatvorili zalijepilo. Ako odlučite raditi pletenice, svaku trakicu naizmjence preklapajte preko kreme i voća.
3. Džepiće stavljajte na pleh na papir za pečenje. Možete ih premazati žumanjkom, ja nisam.
4. Pecite na 200C dok ne dobiju zlatnu boju. Tople ih posipajte šećerom u prahu.
reade more... Résuméabuiyad

Meringue košarice


Svako ljeto napravim barem nekoliko vrsta kolača od sušenih bjelanjaka, tj. meringe, ili tzv. puslica.
Današnji recept je ponovo jednostavan i izrazito prikladan za ovo vrijeme.
Nekoliko puta sam pisala o jednostavnom pravilu kojega se držim pri izradi meringe, a to je da koristim 55 g šećera na 1 bjelanjak. Za 6 ovakvih malenih tortica trebat će vam 2  bjelanjka, a ostatak matematike je jednostavan. Baš kao i okusi, jer u ovom je slušaju manje - više.
Voće je, naravno, sezonsko, meni trenutno najdraže maline, a krema je od tučenog slatkog vrhnja. Kada želim da mi takav šlag bude postojaniji i pjenastiji, dodam malo želatine. Ukoliko izbjegavate mliječne proizvode, možete koristiti Dolcela šlag 5 +. Mislim da su šlag + puslice + voće dobitna ljetna kombinacija. Umjesto klasičnog vanilin šećera koristila sam Dolcela bourbon vanilija šećer koji ima predivnu aromu.
1. Bjelanjke izmiksajte sa malo soli u čvrsti snijeg. Postepeno umiksajte šećer - trebate dobiti čvrstu i sjajnu pjenu bez grudica. Dakle, šećer bi se trebao potpuno otopiti. 
2. Smjesu stavite u vrećicu za kreme sa okruglim ili zvjezdastim nastavkom i istisnite manji krug pa pleh obložen papirom za pečnje ili silikonskom podlogom. Na taj krug dodajte još jedan sloj smjese, kako bi vam rub bio viši od sredine.
3. Košarice sušite u pećnici na 80C, na ventilatorskoj opciji. Bilo bi idealno kada bi zadržale bijelu boju (što dosta ovisi o pećnici, ja trenutno nemam najsretniju pećnicu pa mi ih je malo teže osušiti).
4. Vrhnje izmiksajte u šlag i dodajte malo limunovog soka i vanilije za aromu. Vrhnjem napunite košarice, a po vrhu složite svježe voće.
reade more... Résuméabuiyad

Kako napraviti dobru panna cottu?


Panna cotta je talijanski klasik popularan u cijelom svijetu. Rekla bih da je to danas jedna od najpoznatijih slastica, a njezina je privlačnost u tome što uz brzu i jednostavnu pripremu dobijete vrhunski desert kojeg možete „podignuti“ koristeći preljeve i voće po izboru. Možete ju poslužiti sa čokoladnim ili karamel preljevom, voćem mariniranim u vinu, svježim voćem, pekmezom, preljevom od ukuhanog voća...Ovo je ujedno i idealan osvježavajući ljetni desert.


Kod panna cotte nema nikakve posebne mudrosti, pečenja niti nakuhavanja, potrebno je samo poznavati dobar omjer tekućine i želatine. Tipično se ovaj desert radi od slatkog vrhnja ili slatkog vrhnja pomiješanog s mlijekom. Nešto laganiju verziju dobit ćete koristeći samo mlijeko, a možete ju napraviti i sa bademovim, sojinim, zobenim ili nekim drugim "mlijekom" ukoliko izbjegavate laktozu. Možete ga napraviti i s biljnim vrhnjem za šlag. U pravilu, koristite li mlijeko ili tekućinu s manje masnoće, panna cotta će biti mekša i možda ju nećete moći izvaditi iz modlica na tanjur. U tom slučaju ju konzumirajte u šalicama/čašicama. Dakle, sama po sebi je ona bezglutenski desert, a ovisno o tekućini koju koristite, može biti i desert bez laktoze. Idealna struktura? Želatinasta i drhtava, svilenkasta, ne prečvrsta i „gumena“. U desertima uvijek koristim Dolcela mljevenu želatinu koja je jednostavna za pripremu i uvijek uspjeva. Sve što trebate napraviti je želatinu pomiješati s vodom prema uputi s vrećice, zagrijati ju i umiješati u vrhnje koje ste prethodno zagrijali sa šećerom i vanilin šećerom ili aromom vanilije (ili sjemenkama vanilije). Pripazite da želatina ne prokuha kad ju zagrijavate jer neće dobro stisnuti kremu. Isto tako, nemojte zagrijati vrhnje/mlijeko do vrenja jer bi se moglo razdvojiti. Koristite li modlice, možete ih lagano nauljiti kako biste ju lakše izvadili na tanjur. Potrebno ju je ostaviti nekoliko sati (minimalno 4) u hladnjaku prije posluživanja. Nožem prođite po rubovima prije nego ju okrenete na tanjur. Voće i preljevi ostaju vama na izbor, a osim vanilijom, možete ju aromatizirati i drugim okusima ili čak instant kavom.

Malo matematike - formula sastojaka za savršenu panna cottu s kojom nećete pogriješiti: 590 ml slatkog vrhnja + 354 ml mlijeka + 5 žlica šećera + 1 žlica mljevene želatine

I za kraj, za sve one koji su u žurbi ili vole prečace, Dolcela ima rješenje. Od sada možete kupiti gotovu mješavinu za panna cottu sa unaprijed pripremljenim točnim omjerom sastojaka s kojim ne možete pogriješiti. Potrebno ju je samo pomiješati s 400 ml vrelog mlijeka.



reade more... Résuméabuiyad

Parfe torta s malinama


Dobar dan, nismo se dugo vidjeli? Kako ste? Preživljavate li ove temperature?
Danas vam donosim jednu laganu parfe tortu za koju ne trebate paliti pećnicu (iz očitog razloga) J Kolač je idealan za ljetne temperature i u ovoj verziji koristila sam svježe maline, a vi možete upotrijebiti i neko drugo sezonsko voće (jagode, kupine, ribizl). Kada kombiniram ovakve kolače, uvijek polazim od teme cheesecakea jer se sastoji od podloge koja se ne peče. Na blogu postoje slične varijacije na temu (parfe kolač s jogurtom, cheesecake koji se ne peče itd.), a ovaj je još jedna dobitna i ukusna kombinacija!

*Bilješke: Ukoliko želite zadržati lagani okus vanilije, izostavite limunovu koricu. Ako koristite biljno vrhnje za šlag, potpuno izbacite šećer u prahu jer su biljna vrhnja uvijek zaslađena pa vam dodatni šećer nije potreban. Kod parfe krema nije potrebno pretjerivati s količinom želatine jer je cilj dobiti kremastu, ne gumenastu teksturu. Na ovu količinu sastojaka stavila sam 1 vrećicu želatine.


Podloga:
  • 200 g čajnih keksa
  • 100 g maslaca ili margarina
  • prstohvat soli

Parfe krema:

1. Kekse sitno sameljite, dodajte prstohvat soli i otopljeni maslac ili margarin. Dobro izmješajte (ponekad ovu smjesu dodatno razradim mikserom pa bude kompaktnija – ideja koju mi je otkrila prijateljica). Utisnite smjesu u okrugli kalup promjera 24 ili 26 cm. Stavite ju u hladnjak na 5-10 min.
2. Po cijeloj površini podloge od keksa posložite oprane maline.
3. Slatko vrhnje umutite u šlag. Ukoliko koristite mliječno nezaslađeno vrhnje za šlag, umiksajte šećer u prahu. Umiksajte kiselo vrhnje. Po želji možete dodati malo limunove korice. Želatinu pripremite prema uputi s paketića i umiksajte u kremu. Kremu izlijte na podlogu od keksa i ostavite u hladnjaku da se stegne (minimalno 6 sati, najbolje preko noći).
4. Kolač možete dodatno ukrasiti malinama i šlagom.

reade more... Résuméabuiyad

Narančine ploške


Ovaj lagan i osvježavajući kolač izrazito je prikladan za toplije dane, a zadovoljit će i one koji vole malo "teže" i čokoladnije kolače. Kao što mu ime govori, zvijezda kreme je naranča, dok je biskvit lagana i ukusna smjesa bjelanjaka i oraha, bez brašna.
Na blogu možete pronaći još jednu varijantu kolača od naranče, ovaj recept je mala varijacija na tu temu.


Biskvit:

Krema:
1. Bjelanjke izmiksajte u čvrsti snijeg s prstohvatom soli pa postepeno umiksajte šećer u prahu i vanilin šećer. Orahe sitno sameljite i ručno umiješajte u bjelanjke. Smjesu ravnomjerno rasporedite u veći pleh za pečenje (35 x 35 ili 30 x 35 cm) kojeg ste obložili papirom za pečenje. Pecite na 180C 15 min. Izvadite da se ohladi pa prerežite na tri jednaka dijela.
2. Žumanjke izmiksajte sa narančinim sokom, pudingom od vanilije, Gussnelom. Mlijeko zakuhajte sa naribanom narančinom koricom, šećerom i vanilin šećerom. Kada zavrije, manji dio vrelog mlijeka umiksajte u smjesu žumanjaka, koju zatim dodajte u lonac s ostatkom vrelog mlijeka. Kuhajte na laganoj vatri nekoliko minuta, stalno miješajući, dok smjesa ne zgusne. Zatim uklonite s vatre, pokrijte prozirnom folijom i pustite da se ohladi.
3. Vrhnje za šlag izmiksajte (ne prečvrsto). Ohlađenu kremu razradite mikserom pa umiksajte šlag. Kad sve dobro sjedinite, krema je spremna za premazivanje.
4. Na pladanj za posluživanje stavite prvi biskvit, premažite ga kremom, poklopite drugim biskvitom i nastavite dok ne potrošite materijal. Tortu je potrebno premazati kremom i izvana.
5. Šlag kremu izmiksajte prema uputi s vrećice i njome ukrasite kolač.
6. Kolač je potrebno ohladiti barem 3 sata u hladnjaku prije rezanja na ploške.


reade more... Résuméabuiyad

Carrot cake


Carrot cake, kolač od mrkve, prigodan je proljetni desert s obzirom na glavni sastojak. Kombinacija mrkve, malo cimeta, pokoji orah ili grožđice sa jednostavnom kremom od kremastog sira i vanilije zaista je obećavajuća i, prema mom iskustvu, uvijek jako ugodno iznenadi najveće skeptike i one koji ovaj kolač nisu nikad probali. U receptu uvijek koristim narančinu koricu koja odlično komplementira ostale sastojke. Kolač od mrkve popularan je u zemljama engleskog govornog područja, a u posljednje vrijeme udomaćio se i po našim slastičarnicama i restoranima. Kada na meniju vidim carrot cake, uvijek komentiram kako je potcijenjen. Nekako mi se čini da će gosti radije posegnuti za kakvom čokoladnom tortom nego ovakvim nečim, dok ću ja uvijek prvo izabrati kolač od mrkve ili npr. cheesecake umjesto čokolade.


Ovaj put poigrala sam se s Dolcelinim fondantom i ukrasila kolač u povrtnom stilu :) Uz mrkve, svoje mjesto u povrtnjaku je našao, naravno, zeko. "Zemlja" je napravljena od mljevenih Oreo keksa.
Ovaj fondant možete pronaći u svim supermarketima i jako je jednostavan za uporabu. Svi sastojci su već izmješani, vi samo trebate dodati 4 žlice vruće vode i umijesiti fondant. Imam iskustva s ukrašavanjem torti ovom smjesom i jako sam zadovoljna ovim fondatom ne samo za prekrivanje torte, već i za izradu figurica.


Biskvit (za kolač promjera 15 cm):
Krema:
Ukrašavanje:
1. Jaja i šećer pjenasto izmiksajte pa dodajte otopljeni maslac, naribanu mrkvu, sol, cimet, narančinu koricu i sjeckane orahe. Smjesu ravnomjerno rasporedite u okrugli kalup promjera 15 cm kojeg ste namastili i obložili papirom za pečenje.
2. Pecite 40-ak min. na 180 C.
3. Za kremu, izmiksajte kremasti sir sa šećerom u prahu, vanilin šećerom i narančinom koricom.
4. Ohlađeni kolač prerežite na 3 dijela tako da dobijete 3 biskvita. Premažite dva biskvita kremom, a na gornji biskvit dodajte malo kreme na koju ćete staviti fondant.
5. Prema uputama s kutije, zamijesite Dolcelin fondant. Odvojite jedan dio i razvaljajte ga pa njime prekrijte cijeli kolač. Ostatak obojajte i izrežite u obliku trave koju ćete zalijepiti po stranicama kolača. Oblikujte zeca i mrkve.
6. Gornji dio torte posipajte mljevenim Oreo keksima pa na to posložite zeca i mrkve. 
reade more... Résuméabuiyad