U današnjem izdanju donosim vam tortu od mrkve s malo drukčijom kremom od one koja se obično radi za ovaj kolač.
Na blogu već postoje recepti za kolače s mrkvom, tzv. carrot cake (upišite gore u tražilicu) i svaki put kažem nekome tko još nije probao ovaj kolač da ne zna što propušta :) Mrkva se, naravno ne osjeća, a donosi slatkoću i sočnost biskvitu. Odlično se slaže s klasičnom kremom za ovakve kolače, a to je ona od kremastog sira, kojemu se najčešće dodaje maslac ili tučeno slatko vrhnje. Cimet je obavezan, a ono što uvijek stavljam u ovakvu kremu je vanilija i malo narančine korice, bez koje mi to više nije to. Ona itekako "podigne" kolač. Ovaj put sam kremu obogatila, tj. najprije napravila kuhanu kremu od vanilije, koju sam zatim pomiješala sa kremastim sirom i tučenim slatkim vrhnjem.
Malo sam se poigrala i dekoracijom. Na instagramu vam se jako svidjela ova fotka i komentirali ste mi kako je torta prava proljetna, čime sam se i vodila kad sam birala boje za dekoraciju. Mislim da mi je ovo trenutno jedan od najdražih načina dekoriranja torte - puslicama, tj. meringom i da ćete u skorije vrijeme viđati ovakvih torti kod mene :) Ima toliko lijepih kombinacija koje možete složiti kada ukrašavate puslicama, ova moja samo je jedna ideja od mnogih. Jedva čekam kombinirati nove boje. Savjetujem vam da puslice stavite na tortu na dan posluživanja, jer će stajanjem na kremi one ipak otpustiti malo tekućine i boju.
Ponekad mi se jave čitatelji i kažu kako ne uspijevaju puslice osušiti do kraja, ili im uhvate boju. I meni se znalo događati da mi lagano posmeđe, a trebale bi ostati bijele. Ono što uvijek kažem je da ih je potrebno sušiti na niskoj temperaturi i ne požurivati - budite spremni na to da će vam pećnica biti uključena malo dulje vrijeme. Odlično je ako na pećnici imate ventilatorsku opciju, koja jako dobro suši puslice i bez koje ih niti ne radim. Ove na slici rađene su francuskom tehnikom, a postoji još nekoliko vrsta i tehnika, o kojima možete pročitati u mom prethodnom postu. Ovo je ujedno i ona tehnika kojom se vjerojatno većina nas služi pri izradi: miskanje uz postepeno dodavanje šećera. Na 1 bjelanjak uvijek stavljam 55 g sitnog kristal šećera, kojeg je lakše izmiksati, a šaum mora biti gladak i sjajan, bez grudica šećera. Nemojte koristiti krupni šećer, a možete koristiti šećer u prahu. Takve puslice ispadnu hrskave, a znat ćete da su gotove kada ih lako odvojite od papira za pečenje (dno im nije zalijepljeno). Uvijek ih miksajte u čistoj posudi, najbolje staklenoj jer na plastičnim znaju ostati tragovi masnoće. Ako vam masnoća dođe u kontakt s bjelanjcima, oni se neće dati dobro izmiksati. Ja im često dodam kapljicu vanilije ili vanilin šećer pri miksanju, a malo limunovog soka (žličica) pomaže stabilizirati izmiksani šaum (bit će čvršći). Bjelanjci sobne temperature (dakle ne direktno iz hladnjaka) brže će se izmiksati u šaum.
Da biste izbjegli pucanje (što i nije smak svijeta, meni tu i tamo pokoja puslica bude lagano napuknuta) potrebno je temperaturu pećnice držati niskom i nemojte otvarati vrata pećnice za vrijeme pečenja. Ja ih sušim na 90-100 C sat i pol-dva, na ventilatorskoj opciji pećnice.
Kod Tihane možete pogledati video tutorijal za izradu ovakvih šarenih puslica.
Recept za tortu je za minijaturni kalup promjera 15 cm. Za standardnu veličinu kalupa od 26 cm sastojke uduplajte.
Biskvit:
- 2 jaja
- 130 g Podravka glatkog brašna
- 120 g smeđeg šećera
- 50 g oraha
- 170 g mrkve
- 80 g maslaca
- prstohvat soli
- 1 žličica Dolcela praška za pecivo
- 1/2 žličice Dolcela sode bikarbone
- 1 žličica cimeta
Krema:
- 100 ml mlijeka
- 1 žumanjak
- 50 g šećera
- 1 vrhom puna žlica Dolcela Gussnela
- 300 g kremastog sira
- 2 Dolcela vanilin šećera
- 1/2 žličice naribane narančine korice
- 100 ml vrhnja za šlag
1. Za biskvit, jaja pjenasto izmiksajte sa šećerom. Dodajte otopljeni maslac, nasjeckane orahe, očišćenu i naribanu mrkvu. Zatim dodajte suhe sastojke i rasporedite u kalup kojem ste dno i stranice obložili papirom za pečenje. Pecite na 180 C 30-40 min. Kad se biskvit ohladi, prerežite ga na 3 dijela.
2. Za kremu, mlijeko zakuhajte sa šećerom. Žumanjku dodajte Gussnel i malo vrelog mlijeka pa umutite pjenjačom. Dodajte ostatak vrelog mlijeka, umutite i vratite u lonac na vatru te kuhajte dok ne zgusne. Ako dodajete žumanjke direktno u vruće mlijeko, veća je šansa da će se zgrušati i dobit ćete grudice u kremi. Na maloprije opisani način dobit ćete glatku kremu. Kada ju uklonite s vatre, prekrijte prozirnom folijom i pustite da se ohladi. Kremasti sir izmiksajte s vanilin šećerom i dodajte mu narančinu koricu, a vrhnje izmiksajte u šlag. Zatim ohlađenu kuhanu kremu izmiksajte s kremastim sirom pa na kraju umiksajte šlag.
3. Kremom premažite svaki biskvit i na kraju cijelu tortu. Ukrasite po želji.
Puslice sam radila od 2 bjelanjka i 110 g sitnog kristal šećera.
No comments:
Post a Comment