Pages

.

Zeleno povrće za svaki dan: mediteranska salata od brokule i ječma


Danas se malo zabavljam drugom knjigom koju sam dobila iz Mozaik knjižare. Radi se o knjizi autorice Jessice Nadel, naslova Zeleno povrće za svaki dan te o jednostavnim i ukusnim receptima uz koje ćete povrće uvrstiti u gotovo svaki obrok.
Ja moram priznati da jedem dosta slatkog (nije ni čudo, s obzirom na ovaj blog) :D Čak mi znaju proći dani da pojedem više slatkih gluposti, nego konkretnog, slanog obroka. Unatoč tomu, obožavam povrće i zaista se trudim uvrstiti ga u obroke. Ova knjiga mi je odlična inspiracija upravo za to, pogotovo uzmemo li u obzir činjenicu da se bliži i proljeće, s pretpostavkom da će veliki dio nas pokušati unijeti zdravije promjene u svakodnevnu prehranu, i laganije obroke.


Cijela kuharica sastoji se od recepata isključivo s povrćem, dakle bez mesa i životinjskih namirnica, stoga je prikladna za vegetarijance i vegane. No, i mi koji jedemo meso rado pozdravljamo recepte za salate ili bezmesne obroke, ja sigurno :) Knjiga se temelji na jednostavnoj logici: Moguće je jesti više lisnatoga i drugoga zelenog povrća i uživati u njemu.


Knjiga započinje ''Zelenim činjenicama'' u kojima autorica izdvaja najzdravije i najhranjivije zeleno povrće, a o svakoj namirnici možete pročitati bitne činjenice, koje ona naziva ''zelenim činjenicama''. Pronaći ćete i korisne informacije o određenim zdravim namirnicama, te već složene jelovnike za svaki dan, što smatram osobito praktičnim. Dakle, umjesto listanja i kombiniranja recepata iz knjige, autorica je pripremila već gotove jelovnike s idejama za doručak, ručak, užinu, večeru i desert. Osim toga, uza svaki recept nalaze se informacije o količini kalorija, bjelančevina, masti, vlakna, šećera, ugljikohidrata, zasićenih masnih kiselina i vitamina po obroku. Poglavlja knjige su: Sokovi i doručak, Prilozi i zalogaji od zelenog povrća, Juhe i salate od zelenog povrća, Glavna jela od zelenog povrća, Deserti od zelenog povrća.


Krenimo na recept za salatu:

-za 3-4 osobe-
  • 250 g ječma, ispranog
  • 750 ml vode
  • 180 g brokule, narezane na manje komade
  • 3-4 lista kelja, bez stabiljka (možete zamijeniti zelenom salatom po izboru)
  • 15 g sušenih rajčica (ja sam ovo preskočila)
  • 50 g crnih maslina, narezanih, ili kapara
  • 2 žlice maslinova ulja
  • 1 1/2 žlica limunova soka
  • morska sol i svježe mljeveni crni papar
Ječam skuhajte u 750 ml vode. Kada voda zakipi, smanjite plamen, poklopite i kuhajte na laganoj vatri još 40 min, ili dok ječam ne omekša i ne upije svu vodu. Maknite s vatre, promiješajte vilicom i pustite da se ohladi.
Dok se ječam kuha, u drugom loncu zakuhajte posoljenu vodu. Stavite brokulu i na umjerenoj vatri kuhajte nekoliko minita. Ocijedite pa ubacite brokulu u zdjelu ledene vode. Ostavite ju da se malo ohladi, procijedite. Listove kelja ili salate narežite na trake.
Premjestite ječam u zdjelu za posluživanje i dodajte brokulu, sušenu rajčicu, masline ili kapare. Prelijte maslinovim uljem i limunovim sokom, posolite i popaprite prema ukusu. Dobro promiješajte i poslužite.


reade more... Résuméabuiyad

Superhrana za svaki dan: Muffini s batatom i grudicama od oraha


Danas jedan recept za muffine s neobičnim (neočekivanim) sastojkom - batatom. Ako ste ikad probali batat, znat ćete da je on zaista sladak, poput slatkog krumpira, ali mnogo rafiniranijeg okusa od krumpira. Batat mi je još davno nakon prvog kušanja postao jedna od omiljenih namirnica. S obzirom na teksturu i okus, može se koristiti i u desertima (poput mrkve za carrot cake, jednu od mojih omiljenih torti).


Ovaj recept je iz knjige Superhrana za svaki dan autorice Kelly Pfeiffer, koju sam dobila na proučavanje od Mozaik knjige. Moram priznati, ono što prvo zamjećujem i tražim u kuharicama su lijepe fotografije, a ova ih ima pregršt. Kelly je majka malene curice i supruga, autorica bloga Nosh and Nourish koji obiluje zdravijim verzijama svakodnevnih obroka i recepata. Ova knjiga zaista nudi mnogo jednostavnih i brzih recepata s naglaskom na superhrani, odnosno namirnicama punim vitamina i vlakana, koje su svestrane, dostupne gotovo cijelu godinu i povoljne. Mene knjiga inspirirala da isprobam malo zdravije verzije deserta kojeg inače radim te pronađem nove ideje za ručak, doručak i večeru. Kao 10 supernamirnica Kelly izdvaja kelj, kokosovo ulje, borovnice, slanutak, jaja, kvinoju, med, grčki jogurt, orahe i batat. Knjiga je podijeljena po poglavljima Doručak i brunch, Predjela, Juhe i salate, Sendviči i topli zalogaji te Deserti.




Naravno, sastojke možete prilagoditi vlastitim željama i mogućnostima. U receptu se traži kokosovo ulje, koje inače ponekad koristim, uvijek imam teglicu u špajzi, te kokosov šećer kojeg sam ja zamijenila smeđim šećerom.

Na facebook stranici imate priliku osvojiti ovu krasnu knjigu, pa klik na link i pročitajte kako sudjelovati.

-za 24 muffina-

  • 1 skuhani batat
  • 180 ml mlijeka
  • 112 g rastopljenog kokosovog ulja
  • 150 g smeđeg šećera
  • 240 g brašna
  • 14 g praška za pecivo
  • 2 žličice cimeta
  • 1/4 žličice klinčića
  • 1/2 žličice mljevenog đumbira
Za grudice od oraha:
  • 60 g sjeckanih oraha
  • 24 g šećera
  • 28 g maslaca
  • 1 žličica cimeta
Ugrijte pećnicu na 200C.
Batat ispecite u pećnici na 200 C dok ne omekne. Autorica savjetuje da ga ne kuhate jer će upiti previše vode, što će muffine učiniti gnjecavima. Pečeni batat zgnječite u pire i pomiješajte s uljem, šećerom i mlijekom. U drugoj posudi pomiješajte brašno, prašak za pecivo, cimet, klinčić i đumbir pa sjedinite pjenjačom s mokrom smjesom. Rasporedite u kalupe za muffine koje ste obložili papirnatim košaricama.
Za posip pomiješajte nasjeckane orahe s maslacem, šećerom i cimetom. Otkidajte komadiće i utisnite na vrh svakog muffina. Pecita 30-ak minuta.
reade more... Résuméabuiyad

Fritule


Kod nas se fritule jedu jednom godišnje, tj. tijekom veljače i to je to. Da je češće, ne bismo ih se tako zaželjeli :) Zna se - veljača je rezervirana za fritule i krafne.
Fritulice su izvana hrskave, iznutra mekane i sočne, i izuzetno brze za pripremu. Najčešće ih posipam šećerom u prahu, ali odlične su i kad ih uvaljate u šećer. Ponekad koristim smeđi šećer, ili Dolcelin cimet šećer koji je odlična opcija za ovakve deserte.


  • 2 jaja
  • 1 čep ruma ili rakije (30 ml)
  • 200 ml jogurta
  • 40 g šećera
  • 1 vrećica Dolcela praška za pecivo
  • 1 vrećica Dolcela vanilin šećera
  • 300 g glatkog brašna
  • ulje za prženje
  • Dolcela vanilin šećer u prahu za posipanje ili Dolcela cimet šećer
Umutiti jaja, dodati šećer i vanilin šećer, rum ili rakiju i jogurt. Posebno pomiješati brašno s praškom za pecivo i umiješati u smjesu (ne smije biti grudica).
U lončiću zagrijati ulje za prženje (provjerite kuhačom-uronite dršu u ulje, ako se oko nje stvaraju mjehurići, ulje je dovoljno vruće). Ulje ne treba biti niti prevruće, jer će fritule izvana zagorjeti a iznutr ostati sirove, niti prehladno, jer će upiti dosta ulja tijekom pečenja.
Žlicom uzimajte smjesu (1 ravna žlica smjese) i stavljajte u vruće ulje. Okrenite, kako bi se ispržile s obje strane, i stavljajte na papirnati ubrus koji će upiti višak ulja.
Kad se malo ohlade, fritule posipajte šećerom u prahu. Možete ih uvaljati i u smeđi šećer ili u šećer pomiješan s cimetom (to učinite dok su još vruće). Poslužite.


reade more... Résuméabuiyad

Lješnjak torta


Ova torta je bomba za posebne prilike. Radila sam ju kao našu uskrsnu tortu, za tu prigodu uvijek mi treba nešto kremasto, a i sadrži mnogo jaja. Kao što vidite već su sami ukrasi na njoj dovoljni za zasladiti se :D
Inspiracija mi je bila Milka torta s Natašinog bloga, ali kremu sam malo promijenila. U svakom slučaju, torta je idealna za proslave i one koji vole kremaste kolače, nije preslatka, kore su nježne dacquoise kore (kojima sam dodala pola žlice škrobnog brašna kako bi mi bile malo čvršće, s obzirom na količinu i težinu kreme). Koristila sam škrobno brašno umjesto glatkog pšeničnog jer su s njim kore nježnije, delikatnije.



Kore x 4
  • 3 bjelanjka
  • 3 žlice šećera
  • 50 g mljevenih prženih lješnjaka
  • 1/2 žlice Dolcela Gussnela 
Za kore
  • malo crne kave
  • 1 žlica ruma
Krema
1. Bjelanjke izmiksajte u snijeg, umiksajte šećer dok ne dobijete čvrsti šaum. Zatim kuhačom ili špatulom umiješajte mljevene lješnjake i škrobno brašno. Smjesu ravnomjerno rasporedite u okrugli kalup promjera 26 ili 24 cm obložen papirom za pečenje (namastite i papir) i pecite na 200 C 15 min. Ponovite postupak kako biste dobili 4 kore (navedene mjere su za 1 koru). Neka se ohlade.
2. Za kremu, žumanjke pjenasto izmiksajte sa šećerom i vanilijom. Gussnell umutite s malo mlijeka i dodajte žumanjcima, a ostatak mlijeka zakuhajte. Kad provrije, vrelo mlijeko izlijte u smjesu žumanjaka i miješajte pjenjačom pa stavite kuhati na laganu vatru dok ne zgusne. Podijelite ju na 2 jednaka dijela, u jedan dio dodajte Lino ladu nougat, u drugi bijelu. Pokrijte prozirnom folijom i pustite da se ohladi.
3. Maslac (omekšali) izmiksajte, polovicu dodajte svjetloj smjesi, polovicu tamnoj. Vrhnje izmiksajte u šlag bez dodavanja šećera.
4. Pri slaganju, svaku koru lagano možete pošpricati smjesom kave i ruma. Nemojte pretjerivati jer su kore nježne same po sebi i omeknut će od kreme. Slaganje: kora - tamna krema - svjetla krema -  šlag - kora itd. dok ne potrošite materijal. Završite s korom, a malo svjetle kreme si ostavite za premazivanje cijele torte.



reade more... Résuméabuiyad