Pages

.

{ VIDEO } Božićne zvjezdice s cimetom


Kao svake godine, i ove je prosinac mjesec koji najbrže leti. Još malo i eto nam Božića, a vjerujem da ovaj recept stiže u pravi čas i da ga stignete uvrstiti na svoju blagdansku to-do listu.
Godinama radim nešto slično svake blagdane, a to su orahovi prutići, naš najdraži blagdanski kolačić. Radim ih na malo drukčiiji način (bjelanjke ne tučem u snijeg) i s orasima i rumom, dok je kod zvjezdica priprema malo drugačija, a zvijezda recepta je cimet. Radila sam ih s bademima, a možete i s lješnjacima.



U nastavku možete pogledati video recept kojeg sam vam snimila, ili na youtube kanalu.


1.     Bademe sitno sameljite.
2.     Bjelanjke izmiksajte u čvrsti snijeg s prstohvatom soli. Odvojite tri pune žlice na stranu, za premaz. U ostatak smjese umiksajte šećer u prahu pa dodajte mljevene bademe, cimet šećer, cimet i vanilin šećer. Sve dobro izmješajte. Smjesa će biti ljepljiva, no lako ćete ju razvaljati između folije ili na šećeru. Zamotajte ju u prozirnu foliju i stavite u hladnjak na sat vremena.
3.     Na podlogu ili stol posipajte šećer u prahu i na tome razvaljajte smjesu. Smjesu možete staviti i između dvije prozirne folije pa tako razvaljati. Izrezivačem za kekse u obliku zvjezde vadite oblike (ako vam se lijepi, uronite ga u šećer u prahu). Slažite zvjezdice na veliki plehza pečenje na kojeg ste stavili papir za pečenje.
4.     Ostatak snijega od bjelanjaka premažite po svakoj zvjezdici. To možete učiniti kistom, nožićem ili žličicom.
5.     Zvjezdice pecite 15-ak minuta na 125C.
reade more... Résuméabuiyad

{ Video } Orahnjača


Ima li išta ljepše od mirisne orahnjače za blagdane? Orahnjača mi je jedan od omiljenih kolača koji me podsjeća na baku i djetinjstvo. Kolače koji nas vežu uz lijepe uspomene imamo tendenciju stavljati visoko na listu omiljenih.
Postoje li pravila za izradu ovog finog, blagdanskog klasika? Vjeujem da mnogi od vas imate svoje recepte kojih se držite, a za mene ima jedan zapisan u bilježnici kojeg najčešće slijedim.
Što se mene tiče, pravila za izradu orahnjače su sljedeća: tijesto mora biti meko kad ga zamijesite, kasnije ćete ga doraditi brašnom. Inače je to pravilo kojeg se držim pri izradi slatkih tijesta (orahnjača/makovnjača, kuglof, slatki kruh itd.). Drugo pravilo je da mora biti mirisna, što za mene znači bogata rumom i citrusnom koricom te grožđicama. Obično dio oraha sameljem na fino, a dio ugrubo. Grožđice prethodno možete natopiti u rumu. Kada govorimo o kvascu, moja je baka orahnjaču uvijek radila s kockom svježeg, a ja pak uvijek koristim Dolcela suhi kvasac u vrećici i vjerujem da ispadne jednako dobro, barem ja ne primjećujem razliku. Ovakvim tijestima uvijek dajte dovoljno vremena da narastu, zato ih držite pokrivene i na toplom. Volim ih staviti u lagano ugrijanu pećnicu, tijesta vole toplinu. Odnosno kvasac ju voli. Sljedeći imperativ je sočan nadjev. Ovaj put sam stavila med i malo cimeta (što moja baka nikad nije stavljala). I na kraju, ako ne želite da vam se gornji dio tijesta odvaja od nadjeva, vruću, tek pečenu orahnjaču okrenite naopačke i pustite da se tako ohladi (što sam ja ovdje zaboravila jer smo snimali video i bila sam na sto strana i sto muka) 😅


U nastavku pogledajte video recept (ili na ovom linku).


Tijesto:
Nadjev:
  • 400 g oraha
  • 150 g šećera
  • 1 Dolcela bourbon vanilija šećer (otkad imaju bourbon, samo taj koristim, ali može i klasični vanilin šećer)
  • naribana korica 1/2 limuna (ili naranče)
  • malo cimeta
  • 200 ml mlijeka
  • 2 žlice meda
  • 100 g grožđica
  • rum (ja stavim malo više od pola one male čašice za rakiju, vidjet ćete u videu, to mi je uvijek mjerica) ili ako ne želite koristiti alkohol, stavite 2 vrećice Dolcela rum šećera
1. Prvo mijesimo mirisno tijesto. Svi sastojci neka budu sobne temperature (jaja i vrhnje prethodno izvadite iz hladnjaka). Brašno, kvasac, sol, limunovu koricu i šećer pomiješamo pa dodamo toplo (ne kipuće!) mlijeko koje smo otopili s maslacem i pustili da se prohladi na sobnu temp. Zatim dodamo jaja, žumanjke i vrhnje. Sve zajedno dobro umijesimo, pokrijemo i pustimo da narasta na toplom sat- sat i pol. Zatim tijesto premijesimo na pobrašnjeloj površini.
2. Orahe sameljemo, pomiješamo s cimetom, vanilin šećerom i šećerom, grožđicama, naribanom limunovom koricom. Dodamo im kipuće mlijeko, med i rum, sve dobro izmješamo.
3. Tijesto razvaljamo na debljinu oko pola cm u pravokutnik veličine otprilike 20 x 30 cm (veličina pleha u kojemu ih možemo peći). Bogato premažemo nadjevom i zarolamo. Složimo obje štruce u namašćeni pleh (ili u pleh stavimo papir za pečenje).
4. Pećnicu prethodno ugrijemo na 180 C. Orahnjače pečemo 40-50 min. Vruće orahnjače posipamo šećerom u prahu. Kad se ohlade, režemo na šnite.
Dobar tek i sretni blagdani!


reade more... Résuméabuiyad

Stollen - božićni voćni kruh


Stollen je tradicionalni njemački božićni kolač. Kod nas postoji nešto slično - biskupski kruh, ali se ne mijesi s kvascem, više je to biskvit. Onda opet, mi imamo božićni kuglof koji se može raditi s kvascem, u Italiji imaju panettone, tako da - shvatili ste, sve su to varijacije na temu, samo što se tijesto oblikuje u različite oblike. Wikipedia kaže kako je najpoznatiji stollen onaj iz Dresdena, gdje se svakog Božića održava Stollenfest.


U svakom slučaju, stollen je specifičan po svom obliku, a kako se oblikuje možete pogledati u ovom videu. Vrlo često se u njega stavlja marcipan, ja sam ga u ovom receptu izostavila jer doma imam nekog tko ne voli marcipan :D Tijesto je bogato, napravljeno od bašna, maslaca, mlijeka i jaja, a meni je osobno najbolja kombinacija suhog voća grožđice i kandirana narančina (ili limunova) korica, a ovdje sam dodala i malo brusnica. Rum je obavezan :) Ovaj kruh je sočan, mirisan i divno izgleda na blagdanskom stolu! Dobar sloj šećera u prahu čuva ga od isušivanja, a u nastavku vam donosim recept s kojim nećete pogriješiti i dobit ćete zaista mekan i mirisan kruh!


Premaz:
1. Pomiješajte brašno, vanilin šećer, kvasac i sol. Jaje neka bude na sobnoj temperaturi. Mlijeko, med i maslac zajedno rastopite pa pustite da se ohladi na sobnu temperaturu, zatim dodajte mješavini brašna skupa s jajetom. Tekući sastojci nikada ne smiju biti vrući jer će "ubiti" kvasac. Najbolje je da za dizana tijesta svi sastojci budu sobne temperature. Zamijesite mekano tijesto, ono mora biti mekše. Pokrijte ga i ostavite da se udvostruči na toplom.
2. Suho voće pomiješajte i prelijte rumom pa pustite da odstoji sat-dva. Prije dodavanja tijestu, možete sve zajedno zagrijati minutu u mikrovalnoj pećnici. Suho voće je potrebno ocijediti od ruma pa umiješati u tijesto.
3. Tijesto premijesite na lagano pobrašnjeloj podlozi i dodajte mu suho voće koje je odstajalo u rumu. Zamijesite i oblikujte u klasični oblik Stollena. U ovom videu možete vidjeti kako se stollen oblikuje, samo što sam ja izostavila marcipan. Premjestite ga u pleh za pečenje na pek papir.
4. Pećnicu prethodno ugrijte na 180 C. Stollen pecite 20-25 min.
5. Za to vrijeme napravite premaz: otopite maslac. Vrući stollen dobro premažite maslacem i posipajte šećerom u prahu sa svih strana. Nakon 5-10 minuta posipajte ga drugi put.
Opcija: nakon premazivanja maslacem, stollen možete premazati i džemom od marelice pa posipati šećerom u prahu. Dvostruki sloj šećera u prahu čuva kruh od isušivanja.
reade more... Résuméabuiyad

{ Video } Blagdanski ukrasi od fondanta - snjegović


Na instagramu nam je završilo darivanje čija je tema izrada prigodnih figurica za torte od fondanta. Ne znam koliko vas je radilo s ovom smjesom, ali ako imate želju probati ili tražite ultra jednostavan način za dobivanje fondanta, mogu preporučiti Dolcelinu smjesu. Mene je iznenadila i oduševila na prvu i nikada nisam lakše napravila fondant. Ovoj smjesi samo trebate dodati nekoliko žlica vode i umijesiti ju, to je čitava mudrost.
Ovih sam se dana igrala blagdanskim figuricama i snimila vam video kako na vrlo jednostavan način napraviti ovog snjegovića, koristeći samo noić i čačkalicu. Što je posebno korisno početnicima :) Dakle, ne trebaju vam nikakvi posebni alati za fondant, a možete dobiti lijepi ukras za tematsku tortu.


reade more... Résuméabuiyad

Torta od lješnjaka


Hoćete li raditi kolače za blagdane, imate li već plan za svoj slatki stol? Danas vam donosim recept koji može poslužiti za božićni ili novogodišnji stol – torta od lješnjaka s kremom od vanilije i čokolade. S ovakvim spojem okusa jednostavno ne možete pogriješiti.


Kolače s lješnjacima i općenito orašastim plodovima imamo naviku vezati uz blagdanske recepte. Ove kore su nešto poput dacquoise kora, napravljene su bez brašna, uz dodatak maaalo Gussnela (daje nježniju teksturu od brašna), a radim ih po receptu Marry Berry (znate o kome se radi ako ste gledali The Great British Bake off), uz neke male izmjene. Većinu torte čini krema od vanilije u koju nisam stavljala maslac, već tučeno vrhnje za šlag. Često to radim, takve su kreme nešto laganije i nekako mi više idu uz ovakve kore. Naravno, nisam mogla izdržati da ne dodam malo čokolade u ovakav kolač. U donjem dijelu torte pronaći ćete tanki, polu-kremasti i polu-hrskavi sloj čokolade, odnosno čokoladni ganache u omjeru 1:1 (čokolada: slatko vrhnje) i idealan za mazanje na ove kore.


Kora:
  • 250 g lješnjaka
  • 300 g šećera
  • prstohvat soli
  • 25 g DolcelaGussnela
  • 6 bjelanjaka
Krema:

Čokoladni ganache:
  • 100 g tamne čokolade
  • 50 ml slatkog vrhnja
  • 1 žlica ruma
  • prstohvat soli

1. Lješnjake popržite (obično to učinim na tavi) i ogulite pa ih sameljite i pomiješajte s Gussnelom. Bjelanjke izmiksajte u čvrsti snijeg, postepeno dodavajući šećer. Dodajte i malo soli. Na kraju špatulom ili kuhačom umiješajte mljevene lješnjake s Gussnelom.
2. Na veliki pleh (iz pećnice, dimenzija cca 30 x 40 cm) stavite papir za pečenje. Po njemu ravnomjerno namažite smjesu od bjelanjaka i lješnjaka. Pecite na 180C 15-20 min. Izvadite i ostavite da se kora ohladi pa ju prerežite uzdužno na 3 jednaka dijela.
3. Za kremu od vanilije zakuhajte mlijeko. Žumanjke pjenasto izmiksajte sa šećerom i vanilija bourbon šećerom i dodajte im malo vrućeg mlijeka kako biste ih temperirali. Zatim umiksajte Gussnel. Sada ovu smjesu polagano ulijte u vrelo mlijeko, miješajući pjenjačom, i kuhajte koju minutu na vatri dok ne zgusne poput pudinga. Uklonite s vatre, pokrijte površinu prozirnom folijom kako se ne bi napravila korica i ostavite da se ohladi. Kad se smjesa ohladila, još jednom ju razradite mikserom. Vrhnje za šlag umutite u šlag i umiksajte u smjesu od žumanjaka.
4. Za čokoladni ganache ugrijte slatko vrhnje (uklonite ga s vatre malo prije nego što provrije, bolje da nije skroz vrelo jer bi moglo „pofuriti“ čokoladu) pa u vruće umiješajte čokoladu natrganu na kockice, rum i prstohvat soli. Dobro izmješajte i pustite da se ohladi na sobnu temperaturu.
5. Idemo na slaganje torte: na tacnu za posluživanje ide prva kora, na nju namažite čokoladni ganache. Na to ide druga kora i na nju polovica kreme od vanilije. Zatim 3. kora i na kraju ostatak kreme od vanilije, kojom premažite i stranice torte i ukrasite, jer će vam je ostati. Možete ukrasiti lješnjacima.
6. Najbolje je da torta odstoji u hladnjaku preko noći, da kore „opuste“ i upiju kremu, tada će se dati rezati na lijepe kriške.
U slast!
reade more... Résuméabuiyad